0,-
poradíme
zavoláme
106,-
ONLINE
rýchlo, lacno
159,-
s podporou,
bez starostí


Energetický certifikát a jeho význam

V súčasnosti sa energetický certifikát stáva čoraz častejšie skloňovaným pojmom v oblasti kúpy, predaja a prenájmu budov. Mnoho ľudí ho vníma ako zbytočnú povinnosť. Je to naozaj tak?

Nie je to len administratívna prekážka

Hoci sa môže zdať, že energetický certifikát je len ďalším polenom pod nohy bežnému občanovi a nástrojom, ako vylákať peniaze pre subjekty, ktoré ho poskytujú, nie je tomu tak. Jeho hlavným účelom je, aby bola dôveryhodne vyjadrená spotreba energie, ktorá je pri využívaní budovy spotrebovaná, a to na základe všeobecne platných štandardov. Pri kúpe elektrospotrebičov sú energetické triedy štandardom už oveľa dlhšiu dobu. A ich úloha je rovnaká. Pri kúpe chladničky či práčky s energetickou triedou A+ majiteľ ušetrí za spotrebovanú energiu nemalú sumu oproti napríklad podobnému spotrebiču s B certifikáciou. Energetický certifikát dokáže rovnako ušetriť náklady na spotrebu energie, no vo väčšej miere. Tento dopad šetrenia je násobený dĺžkou životnosti budovy.

Energetický certifikát budovy
nástroj na výstavbu úsporných budov

uspora energieTým, že sa energetický certifikát stáva štandardom a povinnosťou pri predaji a prenájme nehnuteľností, núti developerov a staviteľov už pri projekte rozmýšľať nad budúcou úspornosťou budovy. Doteraz to boli len zbytočné náklady pre zhotoviteľa stavby a výsledkom mohli byť energeticky nie veľmi úsporné projekty, ktoré boli výhodné pre zhotoviteľa z hľadiska nákladov. V budúcnosti sa energetický certifikát budovy stane dôležitým aspektom pri predaji nehnuteľností a preto už vo fáze návrhu projektu budú zhotovitelia stavieb klásť čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu. V konečnom dôsledku sa tak energetický certifikát stáva nástrojom, ktorý konečnému užívateľovi budovy ušetrí náklady na spotrebu energie.

Kedy je energetický certifikát povinný?

Podľa súčasne platnej legislatívy je energetický certifikát povinný pri predaji a prenájme budovy, pri dokončení novej budovy alebo pri významnej obnove už existujúcej budovy.

Ide to aj z pohodlia domova

Energetický certifikát je dnes možné vybaviť aj z domova. Ak sa zadávateľ rozhodne pre energetický certifikát online, stačí, ak do požadovaného formulára zadá všetky potrebné údaje a svoj energetický certifikát tak môže získať bez zbytočného vybavovania. Energetický certifikát online sa využíva čoraz častejšie, vzhľadom na jednoduchosť a pohodlnosť pri jeho vybavovaní. Stačí mať k dispozícii všetky potrebné podklady a energetický certifikát online je otázkou pár jednoduchých úkonov.